Dizüstü teknolojileri, hayatımızda o kadar çok yer almış ki, yaşadığımız döneme de damgasını vurmuştur. Gerçekten de Dizüstü Teknolojilerindeki baş döndürücü gelişim hızı, bugün dünyayı son derece küçültüyor, mesafeleri ortadan kaldırıyor. Notebook, Netbook, Laptop, Ultrabook, Smartbook, Macbook derken, dizüstü teknolojisi, dünyayı önümüze getiriyor.

Hayatımıza bu kadar yakınen giren, birçok konuda elimiz ayağımız olan notebook’un kullanımından ziyade, arızaları, bakımları ve parçaları ile ilgili yardımcı ve faydalı bilgiler sunacağız. Çoğumuz artık desktop diye tabir edilen masaüstü bilgisayarlardan vazgeçmiş durumdayız. Masaüstü bilgisayar emekliye ayrılıp, yerini hem hafif, taşınabilir, elektrik kesikken çalışabilen ve çalışması için bir sürü kabloya ihtiyaç duymayan “Notebook” almıştır. Notebook, teknolojisi, çalışması ve arızaları ile Desktop sisteme göre tamamen farklıdır. Masaüstü bilgisayarların klasik arızaları olan power supply yanması, kasa fanlarının uçak gibi ses çıkartması gibi arızalarda tarihe karışıp yerini chipset yanması, ekran kartı yanması gibi daha teknolojik çözümler gerektiren arızalara bırakmıştır.

Notebook, tüm ekipmanlarını tek bir kart üzerinde barındırmaktadır. Anakart ismi verilen bu parça, laptop arızalarının %80 gibi yüksek bir oranını oluşturmaktadır. Fazla voltaj, chipset arızası,  ekran chipi yanması, adaptör soketinin kırılması gibi tüm arızalarda, notebook anakartı arızalanmış olur.  Bu tip arızaların çözümünde iki yol izlenebilir.

Çözüm 1: Notebook Anakart Değişimi

Bu yöntem sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir. Bozuk notebook anakartı çıkartılır, yerine yeni bir notebook anakartı takılır ve cihaz sorunsuz çalışır. Tabi cihazınız için üretilmiş ve cihazınızla %100 uyumlu (birebir) bir anakart piyasada bulunmaktaysa.  Notebook, üretilir, satışa sunulur ve satıştan kaldırılır. Bu süreç çok satan modelde bile en fazla 12 ay sürer. Bir notebook, piyasaya girdiği ve satışa başlandıktan sonra en fazla 6 ay raflarda sergilenir, yerini yeni seri notebook’a bırakır. Bu süreç döngüsü, yedek parça piyasasında da etkisini 6 ay ile 24 ay arası gösterir. Bir cihazın yasal garanti süresi olan 24 ay bittikten sonra piyasada laptopunuza uygun anakart bulmanızda zorlaşacaktır.  Sıfır (yeni ) anakart yerine tercihiniz hurdaya ayrılıp anakartı çalışan notebooklardan sökülen, fabrikasyon onarımda bulunulmuş (refurbished motherboard) refurbished notebook anakartlarından yana olacaktır.

Çözüm 2 : Notebook Anakart Tamiri (Notebook Tamiri)

Arızalanmış ve çalışmayan notebook’unuzu çantasına koyar, hangi firmaya notebook tamiri  yaptıracağım diye düşünür yada bildiğiniz, güvenilir ve bu işi belirli bir kalite standartında yapan notebook servisi ‘nin yolunu tutarsınız. Önce arıza tespitiniz yapılır, cihazın onarım maliyeti ve tamir süresi hakkında size bilgi verilir, onaylamanız durumunda notebook tamiri gerçekleştirilir. Tabi cihazınızı tamir yapacağız diyerek daha da bozan sözde!  notebook servislerine teslim etmediyseniz.

Soru ve Cevaplar:

Soru : Notebook Anakartı değişimi yaptıracağım, her model yada aynı markanın farklı modellerini cihazıma takabilirmiyim?

Cevap : Notebook Anakartları, notebook kasasına göre dizayn edilerek üretilmiş parçalardır. Pc anakartları gibi Socket 478, 775 gibi işlemci yapısına göre geniş bir ürün yelpazesi maalesef bu teknolojide yoktur. Örnek vermek gerekirse, Notebook’unuzun markası ve modeli HP DV6000 olsun, bu cihaza HP DV2000 yada Asus F3S nin notebook anakartı kesinlikle olmaz. Fakat, bazı modeller ortak case (notebook kasası) kullanırlar. Bu cihazlarda notebook fanlarının ayakları, klavye, adaptör soketi ve Usb soketi gibi giriş ve çıkış aygıtları birebir aynı olabilmektedir. Bu tip notebook anakartları uyumluluk gösteren serilerde kullanılabilirler. Örneğin, HP DV6148eu notebook’a HP DV6150’nin anakartı  uyar. Bu iki anakart aynıda neden modelleri farklıdır diye soracak olursanız, bir modelin diğerine göre ram yada işlemci hızı farklı olabilir yada anakart üzerinde farklı soketler yada bağlantılar mevcut olabilir. EE1394, HDMI girişi, onboard Bluetooth modülü gibi… Gözünüzde canlandırma yaptırmayalım ve 2 farklı marka ve modelin resimlerini sizlerle paylaşalım.

Soru : Notebook’umu tamire vereceğim. Ne kadar sürede onarımı tamamlanır?

Cevap : Arızanın sebebi ve kaynağı, tespit edilmeden bu soruya cevap verilmesi teorik açıdan zordur. Ortalama olarak notebook tamir süresi, 1 gün ile 15 gün aralığında değişmektedir. Yedek parça temininde yaşanan sorunlar,notebook tamirinin süresinin uzamasına sebeb olur. Ortalama servis süreleri diğer sayfamızda paylaşılmıştır. Erişim için tıklayınız : Notebook Tamir Süreleri

Soru : Notebook Tamir Ücreti ne kadardır?

Cevap: Notebook tamiri için ücretlendirme 80 TL.den başlamaktadır. Bu ücret asgari cihaz açma bedeli olan ücrettir. Değişecek parça, servis işçilik süresine göre tamir maliyeti değişkenlik gösterebilir.  Notebook’unuzu servise teslim etmeden önce “acaba tamir ücreti  ne kadar tutar, çok ücret çıkarmı acaba“  gibi soruların önüne geçmek için cihazlarınıza servisimizde “Ücretsiz Arıza Tespiti” yapılmaktadır.

Soru : Benim bulunduğum ilçede Notebook Servisi yok, notebook tamirini nerede yaptırabilirim?

Cevap : Notebook Tamiri için firmamıza telefon açmanız yada www.notebookmerkezi.com adresinden Cihaz Alım Formunu doldurmanız yeterlidir. Firma personelimiz, size en yakın anlaşmalı kargo firmasına ulaşarak adresinizi verecekler ve adresinizden notebook’unuzun alımını yapacaklar. Size düşen tek görev, notebook’u çantasına, çantasınıda sığabilecek boyutlarda bir koliye koyup paketlemek

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir