Notebook Laptop Orjinal Ekran kartları

 

EKRAN KARTI

Ekran kartı, mikroişlemcide (CPU) işlenen verileri monitörde görüntülenmesini sağlayan sinyallere dönüştüren bir genişleme kartıdır. Ekran kartları bilgisayar sistemine anakart üzerinde bulunan slotlar (genişleme yuvaları) ile veya direk anakart üzerine bağlanırlar.

Geleneksel ekran kartları bilgileri sisteme belleğinden kendi belleğine alıp monitöre göndermekteydi. Günümüzdeki ekran kartları ise görüntülenecek bilgileri işleyebilecek hızlandırıcılar bulundurduğundan mikroişlemcinin yükünü önemli bir ölçüde hafifletmektedir.

Ekran kartlarında standart bir monitör (VGA) çıkışı vardır. Bilgisayardaki harici ekrana, görüntüyü perdeye veya duvara yansıtmak için kullanılan projeksiyon aygıtları da monitörler gibi bu çıkışa bağlanır. Günümüzde bazı ekran kartlarında, TV görüntülerini bilgisayar sisteminde görüntülemek için TV-Out, video görüntülerini için Video-In, dijital çıktı aygıtlarını kullanmak için DVI bağlantılarıda bulunmaktadır.

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler.

1. Video bellek miktarı görüntü performansı doğrudan etkiler. Yapılacak işe göre belleğin miktarı uygun miktarda olmalıdır. Bellek miktarının fazla olması görüntü performansını artırır.

2. Yüksek hızlı grafik işlemcisi verilerin ekranda daha kaliteli görüntülenmesini sağlar.

3. Ekran kartının tazeleme hızının büyüklüğü görüntü kalitesi ile doğru orantılıdır.

4. Ekran kartındaki grafik işlemcisinin üzerindeki soğutucunun iyi çalışması ve soğutması ekran kartının performansını artırır.

5. Anakartın desteklediği yüksek bant genişliğine sahip ekran kartı seçilmesi performansı artırır.

Ankara Teknik Servisimizde Notebook ve Laptop lar için Orjinal Ekran kartları bulunmaktadır. İstenirse tamiride yapılmaktadır.

Notebook ve Laptoplarımızı çok yorduğumuzdan aşırı ısınmasına sebep olduğumuzdan yüksek grafik gerektiren oyun ve programları çalıştırdığımızdan maalesef ekran kartları arızalanmaktadır.

Bilgisayarlarımızın kapasitelerini bilmemiz gerekmektedir notebook ve laptoplar oyun bilgisayarları değildir kapasiteli oyunlar grafik kartını yani ekran kartını aşırı yormakta ve ısınmasına neden olmaktadır buna fasla dayanamayan ekran kartımız arızalanmaktadır.

Notebooklarda harici ve dahili ekran kartları kullanılmıştır Harici olan ekran kartlarının değişimi yapılmaktadır veya arızalana Ekran Chipi değiştirilerek tamiri yapılmaktadır. Ama dahili olan ekran kartlarının değişimi olmamaktadır çünkü sökülebilecek durumda olamadığından ekran kartında kullanılan tüm parçalar anakart üzerindedir bu durumda ekran kartının yani Anakartın tamirini yapmaktayız. bu durumda ekran grafik chip inin değişimi yapılarak sorun giderilmektedir. Chip değişimi çok fasla ustalık ve donanımlı bir servis isteyen iştir  chip değişimi yapan cihazlara sahip iki üç firmadan biriyiz.

Anakart ve Ekran kartı Chip değişimleri garantili olarak yapılmaktadır.
Bu durumda yapmamız gerekenler
Notebook ve ya Laptoplarımızı sistem özelliklerini iyi bileceğiz.
Buna uygun Oyun veya programları kullanacağız
Alt ve yan hava alma ızgaralarını kapatmayacağız.
Bulunduğumuz mekanın temizlik yani toz durumuna göre 6 ay ile 9 ay narası bakımını yaptıracağız.
Yanlış Driver ları kurmayacağız.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir