sk , bilgisayar üzerindeki tüm verilerimizin depolandığı birimdir.  Bu  tanımdan da anlaşılacağı üzere harddisk ler notebook  larımızın en önemli parçalarından biri  hatta bazen içindeki verilerin öneminden dolayı notebookumuzdan bile değerli olabilir. Bu yazımızda günümüzde harddisk lerin sahip olduğu teknik özellikler ve içeriğine fazla girmeden notebook kullanıcılarının en çok karşılaştığı sata harddisk sorunları ve çözüm önerilerini anlatmaya çalışacağız.

Not: SSD (solid state disk) harddiskler bu yazıda konudan tamamen muaf tutulmuştur.

Notebook  harddisk leri diğer tüm masaüstü harddisk ler ile aynı yapıya ve çalışma prensibine sahiptirler. Dolayısıyla  harddisklerin teknik bilgi ve yapılarını öğrenmek isteyenler bununla ilgili detaylı bilgiyi arama motorları sayesinde kolayca ulaşabilirler. Fakat her şeyde olduğu gibi harddisk lerde yaşanan problemleri anlayabilmek ve çözebilmek için öncelikle nasıl çalıştıklarını anlamamız gerekir.

Notebook Harddiskleri Nasıl Çalışır ?

Harddisk Nasil Calisir

Anakarttan gelen komutlar, harddiskteki elektronik kart’a iletilir. Elektronik kart istenilen işleme göre (okuma veya yazma) manyetik okuma kafasını plaka üzerinde istenilen işlemi gerçekleştirilecek şekilde hareket ettirir.

Notebook Harddisk Problemleri;

Harddisk Kafa Atması  (veya Vurması):

Notebook harddiskinin kafa atması veya vurması fiziksel bir problemdir. Manyetik Okuyucu kafanın kontrol dışı olarak hareket etmesi ve okuma yazmanın o anda durmasıdır. Dolayısıyla hiçbir yazılımsal müdahele ile düzeltilemez.

Harddisk Kafa Atma (veya Vurma) Belirtileri;

Laptop ile çalışırken herhangi bir zamanda veya belirli zaman aralıklarıyla ekranın tamamiyle donması ve o esnada hdd den belirli zaman aralıklarıyla sesler gelmesi ve sonradan notebook un çalışmaya devam etmesi. Zaman geçtikçe bu olayın daha sık tekrar etmesi demek notebook unuzun harddiski kafa vuruyor anlamına geliyor.

Harddisk Kafa Atma (veya Vurma) Çözümü;

İlk belirtiden itibaren problem sıkça meydana gelmeye başladıysa artık notebook unuzun hdd si ömrünü tamamlıyor demektir. Dolayısıyla üzerindeki verilerinizi yedeklemeniz ve yeni bir notebook harddisk ile yola devam etmeniz gerekmektedir.

Notebook Harddisk Bad Sector:

Sektörler notebook harddiski içindeki plakada bulunan bölümlere denir ve harddiskdeki veriler bu sektörlerde muhafaza edilir. Fiziksel veya manyetik olmak üzere herhangi bir sıkıntıdan sonra okunamayan sektörlere bad sector denir.

Notebook Harddisk Bad Sector Belirtileri;

Notebook ile çalışırken herhangi bir yazılımda aldığınız garip hatalar. Herhangi bir yazılımı sağlıklı olarak yükleyememe veya kaldıramama.
Notebook ekranının belirli bir şeyi çalıştırırken donması. Notebook’un üzerindeki hdd işlemini gösteren ledin sabit şekilde devamlı yanıp sönmesi söz konusu ise hdd nizde bad sector oluşmuş ve yaşadığınız sıkıntıların kaynağı bu bad sectordeki yer alan verinin okunması veya yazılmaya çalışmasından kaynaklanıyordur.

Notebook Harddisk Bad Sector Çözümü;

Bad sectorler harddiskinizin devamlı veri işlenilen bölümünde oluşmuş olabilir. Hatta bu bölüm notebookunuzu açarken Windows şifrenizi girip tam profilinizin geldiği alanda da olabilir. Böyle bir durumda Windows şifrenizi girseniz bile bad sector deki veri okunmadağından notebook sanki bir işlem yapıyormuşcasına donup kalır sizi bekletir.
Bad sectorlerin oluşturacağı problemlerin tek çözümü harddisk e check disk işlemi yapmak. Eğer yukarıdaki gibi bir durum söz konusu ise notebook açılırken f8 ile ileri başlangıç seçeneğinden güvenli mod da(açılır ise) check disk yapabilirsiniz. Açılmaz ise işletim sistemi sistemi ile windows kurtarma konsolunda komut sistemi ile checkdisk işlemi yaptırabilirsiniz.

Check disk işlemi ile Windows bad sectsor leri bulur ve onları ayırır. Böylece notebook u kullanım sırasında veri yazılacak veya okunacaksa bu sectorlere geldiğinde pas geçer .

Checkdisk işlemini en basit haliyle şu şekilde yapabilirsiniz.
Bilgisayarım sağ click > Yönet > Disk Yönetimi
Ordan check disk yapmak istediğiniz disk veya partition’ı seçip sağ click Özellikler > Araçlar > Hata Denetimi > Şimdi Denetle tıklanır.

Windows Check Disk

“Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt” ve “Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış” seçenekleri işaretlenerek Tamam’a basılır. Bir sonra ki restart da Windows açılırken check disk yapacaktır.

Diğer bir yol ise direk komut penceresinden checkdisk işlemini gerçekleştirebiliriz. Bu işlem genelde windows’un açılış esnasında donduğu dolayısıyla güvenli kip ile veya windows u kurtarmak için kullanılır.

Standart açılan windows ta Başlat > Çalıştır cmd yazıp enter a basılır ve karşımıza gelen komut satırı ekranında “chkdsk c: /p /r” komutu yazılıp enterlanır.

Burada ki C: checkdisk işlemi yapmak istediğimiz sürücü. Eğer siz Diskinizi 2 veya daha fazla partition şeklinde kullanıyorsanız ve diğer partitionları check disk yapmak istiyorsanız, örneğin D: sürücüsü checkdisk komutunda bu sürücü dizinini belirtmeniz gerekir.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir