Laptoplarda ekran kartları veya ekran kartı işlemcileri ekranda resim ve diğer görüntü objelerinin görüntülenmesini sağlar. Laptop ve notebook larda ekran kartının kapasitesinin ne kadar yüksek ise ekranda oynatılan objelerin çözünürlük ve detayları o kadar fazla olur. Dolayısıyla oyun ve grafik işlemleri için kullanılan notebook veya laptop larda ekran kartı en önemli bileşenlerden biridir.

Bir çok laptop ve notebook da ekran kartları anakartlarla tümleşiklerdir. Bir zamanlar; bu tür ekran kartı arızalarında tek çözüm anakartı değiştirmek olsada, günümüzde artık uzman teknik servisler anakart üzerindeki tümleşik ekran kartını değiştirebilmektedirler. Diğer gelişmiş laptoplarda özellikle görüntü performansı iyi olan laptoplarda ekran kartı harici olarak anakarta bağlanmıştır. Bu laptop ve notebook larda ekran kartı anakart üzerindeki diğer parçalar gibi değiştirilebilir veya yükseltilebilirler. Yukarıdaki resimde de bunun örneğini görebilirsiniz.

Laptop Notebook Ekran Kartı Arızaları

Laptopı açtığınızda ekranda ilginç kareler veya görüntüde anormal bozukluklar varsa bunun sebebi büyük bir ihtimalle ekran kartındandır. Görüntü ile arızaları tespit etmenin en güzel yolu, görüntüyü harici bir monitöre vermektir. Eğer harici monitörde de bozukluklar devam ediyorsa bunun nedeni ekran kartıdır. LCD Ekrandan kaynaklanan arızalar genelde görüntünün gelmemesi arada gidip gelmesi gibi problemlerdir. Ekran kartından kaynaklanan arızalar ise genelde görüntünün bozukluğundandır veya hiç gelmiyor oluşundandır.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir