Laptop Şarj Almıyor Sorunu Çözümü Ve Tamiri

 

power-off

Bu yazıda yabancı bir sitedeki resimleri kullanarak kendi anlatamımız ile sizlere laptop şarj almama sorununun çözümünü açıklayacağız. Laptop Şarj Almıyor Sorununa sebep olan bazı etmenler şunlardır. 1- Laptop Şarj Adaptörü kablosu hareket edince şarj alma kesiliyor (şarj kablosu, adaptör yada Şarj soketi değişimi gerekir) 2- Laptop Pili belirli bir yüzde den sonra dolmuyor. Örneğin %20 den sonra windows güç yönetiminde pil dolumunun yükselmediği gözükür. (pil değişimi gerekir) 3- Laptop Şarj Soketine ucu takıp oynatınca şarj alma kesiliyor. (şarj kablosu, adaptör yada Şarj soketi değişimi gerekir) Aşağıdaki resimde örnek gösterildiği gibi sağ sol yapınca şarj kesilmesi oluyordur. 2

 

 

 

17-power-jack-soldered

 

test-power-plug

 

pil değişimi gerekeceğinden tamir gibi bir seçenek bulunmuyor. Burada tamir edebileceğimiz 1 ve 3 nolu sorunun çözümünü yazacağım. Önce arıza tespiti ile başlayalım Öncelikle Laptop şarj cihazının sağlamlık testini yapalım. İçerde kalan kısma ölçüm aletinin kırmızı (pozitif) olan ucunu sokacağız. Dış kısma da siyah olan (negatif) kısmı tutacağız ve voltajları kontrol edeceğiz. Ölçüm cihazını voltaj kısmına alıp elektrik gelip gelmediğine bakalım. Şarj cihazının arkasında yazan voltajı ölçüm cihazında görmemiz gerek. Aşağıadki resimde 16 voltluk bir şarj cihazı kullanılmış. 

replace-dc-in-power-harness

 

wiggle-power-cord

Aşağıdaki resimdeki gibi şark soketine şarj aletini bağlayarak ölçüm aleti ile voltajların gelip gelmediğini ölçmemiz gerek. Eğer voltaj geliyorsa sorun anakartta demektir. Genelde anakartta mosfetlerde, diyotlarda, dirençlerde ve chiplerde sorun olduğu zaman bu arızayı yapar. Bu yazıyı okuduğunuza göre zaten laptop tamiri konusunda uzman değilsiniz ve sakın bu kısımlara müdahale etmeye kalkmayın uzman bir notebook tamir firmasına götürün derim. Resimdeki gibi kabloyu biraz ileri geri yapın hala elektrik gelmiyorsa tek çare değişim demektir. 

dc-in-harness

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir