Casper VIA 6108 Video İnceleme

Casper’ın 2 GHz hızında çalışan Intel Atom işlemcisinden gücünü alan VIA 6108 adlı yeni akıllı telefonunu inceliyoruz. Uygun fiyatıyla dikkat çeken ürün, bakalım bizlere neler sunuyor?

12/06/2013 18:45

Türkiye‘de en çok satan yerli bilgisayar üreticisi Casper, Tablet pazarından sonra akıllı telefon dünyasına da merhaba dedi. CasperVIAailesinde sunduğu yüksek fiyat performans oranıyla dikkat çekiyor.

İncelediğimiz VIA 6108 modeli, KDV dahil 899 TL‘ye satışa sunulmuş durumda. Karar verdikten sonra satın alabileceğiniz ürün, Intel‘in Medfieldtabanlı Atom Z2480 işlemcisini kullanıyor.

Intel’in Medfield tabanlı Atom işlemcisine yakından bakalım

32nm teknolojisiyle üretilen Medfield platformu, gezinme sırasında sadece 0.85 watt güç tüketimiyle dikkat çekiyor. Fiziksel olarak tek çekirdeğin bulunduğu Atom Z2480 işlemcisi, Hyper Threading ile mantıksal çift çekirdek olarak çalışabiliyor.

2 GHz hızında çalışan işlemci, Intel Speed Step teknolojisi sayesinde hızını yük durumu dışında daha da düşürebiliyor. Ayrıca 512 KB L2önbellek ile gelen işlemci; SSE2SSE3 ve SSSE3 komut setlerini bulunduruyor. x86 mimarisini kullandığı için Windows 78 ve pek Linuxtabanlı işletim sistemini çalıştırabilecek kapasitede olan işlemci, piyasadakiARM tabanlı rakiplerinden farklı bir yapıda.

Grafik işlemci olarak Intel Atom Z2480‘in içerisinde kullanılan PowerVR SGX540 GPU‘su, yeni nesil bir grafik işlemci olmasa da orta segment oyun deneyimini bizlere sunmayı başarıyor.

Diğer donanım özellikleri

8 GB dahili hafıza ve microSD kart desteği sunan Casper VIA 61081 GB RAM‘e sahip. 8 Megapiksel kamera

Ekran kalitesi, bizleri şaşırttı

Telefonu elimize almadan önce teknik özelliklere baktığımızda, ekranın verileri oldukça başarılıydı. 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde ve 4.7 inç büyüklüğünde IPS ekrana sahip olan Casper VIA 6108, uygulamada tüm bu başarılı teknik özellikleri kullanıcılarına yansıtabiliyor.

Bulunduğu fiyat aralığındaki cihazların, genellikle 480 x 800 ya da 540 x 960 piksel çözünürlüğünde olduğunu düşünürsek, ekran kalitesi açısındanCasper, pek çok rakibinin önünde yer almayı başarıyor.

Yekpare kasa

140 gram ağırlığında olan Casper VIA 61089.1mm kalınlığında. İncelediğimiz ürünün arka kapağı da çıkarılablir yapıda değil. SIM vemicroSD kart girişini alt kısımdan sağlayan telefonla ilgili daha çok detayı aşağıdaki video incelememizde görebilirsiniz. İyi seyirler.

 

 

 

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir