Casper Nvidia Chip Laptop ların Ekran Kartı Nasıl Tamir Edilir

Casper Nvidia Chip Laptop ların Ekran Kartı Nasıl Tamir Edilir

Casper Nvidia Chip Laptop ların Ekran Kartı Nasıl Tamir Edilir

Casper Nvidia Chip Laptop ların Ekran Kartı Nasıl Tamir Edilir

fix-failed-laptop-nvidia-chip-05

 Soru ve sorunlarınız yada anlatılmasını istediğiniz laptop – notebook arızaları ile ilgili olarak  yardım başlığı açınız. Forum i. Bu başlıkta nvidia chip setli notebook ekran kartı problemi ile ilgili sorun nasıl çözüme kavuşturulabilir konusuna değinilecek olmasına rağmen bir çok laptop ve notebook modeli de bu şekilde tamir edilmektedir. Bu tamir yöntemi genel olarak notebookunuzun açıldığı ancak ekrana görüntü gelmediği durumlarda uygulanmaktadır. Örneğin teknik servisimize ekrana görüntü gelmeyen laptop sorunu olan bir müşteri geldi. Öncelikle yan vga çıkışından ekrana görüntü gelip gelmediğini anlamak için harici bir crt yada lcd ekrana bağlıyoruz. Laptop ekranında görüntü yok ancak harici ekranda görüntü varsa bu klasik hp ve compaqlarda (özellikle dv 6000) myedana gelen ekran chip sorunu aklımıza gelir. En akıllıca çözüm rma makinası ile yeniden chip basımı olabilir. ancak bu pahalı bir yöntemdir ve eğer bilgisaayrın ısınma problemine çözüm bulunamadıysa, dan sistemi yeterince soğutmuyorsa yada chipi tutan bakır kısımda deformasyon oluşmuşsa yapılan işlem boşa gidecektir. Garantili bilgisayarlar için en uygun çözüm anakartın değişimidir. Ancak anakartın kendisini hariçten almaya kalkarsanız daha pahalıya gelir  Bir müşterimizin satışa koyulduğunda 200 tl edecek bir notebook u için ismi lazım değil yetkili bir servis . Hemen müşterimizin bilgisayarını parçaya sahıp kendisine 0 bir bilgisayar vermeyi daha akıllıca bulduk. Bu tip durumlarda kalmamak için en uygun çözüm chipin ısıtılarak lehimlerin yenilenmesi böylece tekrar çalışır hale gelmesidir. Şimdi bakalım bu ısıtma işlemi nasıl olacaktır. Aslında bu ısıtma işlemini torc çakmaklarla yapanları, hatta ve hatta fırında bile ısıtma işlemi gerçekleştirenleri de görebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bu işlem ile notebookunuzun ekran chipi sorunun çözüleceği garanti değildir ve aslında anakartı tamamen tahrip edebileceğiniz bir yöntemdir. Dikkatli olunmalıdır ve bu iş profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Aşağıdaki işlemleri kendi laptop notebook yada netbook unuza uyguladığınızda oluşabilecek hasarlardan sorumlu olamayız. Riskleri göze alarak bu işlemi yapın yada işi uzman bilgisayar firmalarına bırakın.

Laptop Anakartı Nasıl Tamir Edilir

İlk önce notebook anakartının tamamen sökülmesi ve dışarı çıkarılması gerekmektedir. Bu işlemi yaparken asla laptop unuzu zorlamamanızı, sökme işlemlerinde geri monte ederken hatırlamak için fotoğraf çekmenizi tavsiye ederiz. İleriki yazılarda laptop – notebook nasıl sökülür başlıklarında detaylı söküm şemaları verilecektir. Aşağıda örnek olarak tx2000 modeli hp notebook modeli kullanılmıştır. Aşağıda üzerinde nvida logosu bulunan ve kırmızı kare içine alınmş chip laptop ekran chipidir. 

 

 

 

fix-failed-laptop-nvidia-chip-06

 

fix-failed-laptop-nvidia-chip-07

 

 

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir