Casper’ın Nirvana serisindeki Casper Nirvana CNL I620-6M35P dizüstü bilgisayar, kullanım şekli ve enerji durumuna göre tek tuşla, sahip olduğu çift ekran kartı arasında geçiş yapmaya imkan sağlıyor.

Casper Nirvana CNL I620-6M35P düzüstü bilgisayar yeni ve işe yarar bir teknolojiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Casper’ın bu yeni modeli 2 adet ekran kartına sahip. Bunlardan ilki anakart üzerinde bulunan ve bilişim sektöründe Onboard (dahili) olarak bilenen düşük güç tüketimiyle çalışan Intel chipsetli bir ekran kartı. İkinci kart ise yüksek güç tüketimine ihtiyaç duyan ATI’nin HD serisinden 5650 modeli. Yalnız bu kart diğerleri gibi sıradan bir kart değil…

Casper Nirvana CNL I620-6M35P modelinde bulunan ATI HD 5650 ekran kartı, ATI’nin “Switchable” teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji bilgisayarda kullanılan uygulamalardan daha fazla verim alabilmek ya da daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilmek için ekran kartları arasında geçiş yapabilen bir teknoloji. Yani çalışması için oldukça yüksek enerji/güç isteyen harici ekran kartı ile oldukça düşük güç tüketimi altında çalışabilen dahili ekran kartı arasında geçiş yapabilen bir teknoloji.

 

Bu teknolojiyi kullanabilmek için klavye panelinin üzerinde bulunan GPU tuşuna basmak yeterli. Ama daha daha derinine bakarsanız bu teknoloji aslında otomatik olarak kendi kendine çalışabiliyor. Dizüstü bilgisayarı açtığınızda ürün elektriğe bağlı yani şarjda iken harici ekran kartıyla çalışıyor. Pille çalışırken veya şarj cihazını çıkardığınız zaman otomatik olarak dahili ekran kartını kullanmaya başlıyor. Kartlar arasındaki geçiş 10 saniye gibi bir zaman diliminde gerçekleşirken pil kullanımında %45 civarında bir enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

Bazı okurlarımızın aklında “Madem bu geçiş otomatik olarak sağlanıyor. Tuşa neden ihtiyaç duyulmuş?” diye bir soru oluşabilir. Bu tuş, bu özelliği tamamen kullanıcını tarafından kontrol edilebilmesi için konulmuş. Çünkü kullanıcı bilgisayar şarjda iken harici ekran kartını kullanmak istemeyebilir. Çünkü harici ekran kartı daha çok enerji, daha çok ısı ve daha çok ses anlamına da gelir. Bu arada önemli bir noktayı da belirtmeden geçmeyelim. Örneğin sadece internet ve ofis uygulaması gibi ağır grafik işlemine ihtiyaç duymayan uygulamalarda dahili ekran kartını kullanırken, uygulamayı kapatmadan GPU tuşuna basarak harici ekran kartına geçebilirsiniz. Fakat oyun gibi ağır grafik işlemine ihtiyaç duyan bir uygulamada GPU tuşuna basarak dahili ekran kartına geçiş yapamazsınız. Geçiş yapabilmeniz için uygulamayı kapatmanız gerekir.

casper2

Yeni Nirvana’nın sahip olduğu 2GB’lık DDR3 ATI HD 5650 ve günümüzdeki en yüksek performanslı işlemcilerler olan Intel Corei7 serisinden Core i7 620M işlemci kullanıyor. Intel Corei7 620 işlemci, Intel’in en iyi performanslı Cİ7 işlemcilerinden biri olarak gösteriliyor. Casper bu işlemciyle donatılmış modelini 1199 Dolar +KDV gibi iddialı bir fiyatla tüketicilere sunuyor.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir