Laptoplarda Ekran Florasanı Sökme & Değiştirme

 

Bu yazımızda laptop lcd ekran floresanının lcd ekranlardan nasıl söküleceğini ve yenisiyle nasıl değiştirilebileciğini anlatmaya çalışacağız. Yazımıza başlamadan önce size bu konuyla ilgili bilgilendirmek istiyoruz. LCD ekran floresanların sökümü gerçekten çok zor bir işlem olup ileri düzey teknik bilgi gerektirir. Bu işlem sırasında yapacağınız bir yanlış LCD ekranınızı kullanılamaz hale getirebileceğini de unutmamanız gerekir. İşlemlere başlamadan önce bu riskleri göz önüne almanız gerekmektedir.

Notebook Ekran Floresanı Sökümü & Değiştirmesi işlemine başlamadan önce yapılması gerekenler :
1. Çalışacağınız ortam temiz olmalı. LCD Ekranınızın içine toz ve diğer istenmeyen maddelerin kaçmasını istemezsiniz. 2. Yaptığınız işlemleri tek tek not alın. Ekranı toplarken nasıl toplucağınızı bilmeniz gerekir. 4. Söküm işlemi sırasında bileşenleri sökmeden önce bağlantı şekillerini dikkatlice gözden geçirin. 5. Ekranı söktüğünüzde ekrandaki tozları kumaş ile değil hava (kompresoru) ile temizleyin.

Notebook Ekran Floresanları LCD Ekranlarının içindedir. Dolayısıyla bu parçayı sökmek için Laptoptan LCD Ekranının nasıl söküleceğini bilmeniz gerekmektedir. Laptop Sökme Rehberleri bölümümüzde bununla ilgili birçok örnek bulabilirsiniz.

 

Aşağıdaki resimde gösterildiği üzere lcd ekranın çevresindeki yapışkanları dikkatlice sökünüz ve temiz zarar görmeyecek bir yere yapıştırınız. Unutmayınız ki bu yapışkanları işleminiz bittikten sonra tekrar yapıştıracaksınız. Bunun için özelliklerini koruyor olması gerekir.

 

Laptop Ekran floresanı kablolarını tutan yapışkanları sökün.

 

Örnekteki ekranda ekranın elektronik devresi üzerine plastik koruyucu çift taraflı yapıştırılmış. Dikkatlice yapışkanı sökünüz. Sökerken elektronik devreyi kastırmamayı ve bükmemeye dikkat ediniz.

 

Elektronik Devreyi söktük.

 

LCD ekranı dik koyunuz ve LCD ekranın plastik yüzeyini koruyan metal bölümü sökmeye başlayınız. Bu metal bölümü tutan ufak geçmeli tırnaklar olabilir. Bunları ufak düz tornavida yardımı ile açabilirsiniz.

 

Metal koruyucuyu plastik yüzeyden sökmeye devam ediyoruz.

 

Aşağıdaki resimde LCD Ekranını oluşturan bileşenlerini elektronik devre ve ekran gövdesi ayrılmış şekilde rahatlıkla görebilirsiniz. Dikkatli olunuz kesinlikle iç bölüme elinizle dokunmayınız. İç kısımdaki tüm parçaları dış cepheden tutunuz.

 

Metal koruyucu yüzeyi ve elektronik devreli lcdyi bir yere koyunuz. Unutmayınız ki tekrar toplarken bunlara ihtiyacınız olacak.

 

Aşağıdaki resimde gösterildiği üzere iç bölümde transpran katmanlar olabilir. Bunları dikkatlice sökünüz. Katmanları ayırmayınız sadece yüzeyden topluca çıkartınız.

 

Eğer herşey organize ettiğimiz gibi gittiyse kazasız belasız ekranı sökmüş olacağız.

 

Notebook ekran floresanındaki metal kapağı sökmeya başlayınız.

 

Laptop Ekran Floresanının kapağı söküldü.

 

Laptop Ekran Floresan kabloları plastik kroşelerle tutturulmuştur.

 

Bu plastik kroşelerden notebook lcd ekran floresanını sökünüz.

 

Ve şimdi en zor kısma geldik. Notebook Ekran Floresanı ve Reflektörünün(Yansıtıcı) sökümüne. Notebook ekran floresanı reflektörün içine yerleştirilmiştir bu yüzden ilk olarak her ikisini sökmelisiniz ve daha sonra birbirinden ayırmanız gerekecetir.

Notebook ekran floresanı sökme işlemine başlamadan önce ekran paneline nasıl tutturulduğuna bir gözatın. Çünkü notebook ekran floresanını tekrar eski yerine ottturmak biraz zorlayabilir.

 

Reflektör ekran yüzeyine iki taraftan yapıştırılmıştır.

 

Reflektörü ekran yüzeyinden ayırdıktan sonra notebook ekran floresanı sökümüne başlayabilirsiniz. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere tekrar toplarken kırmızı kablonun nerden gittiğini belirlemek için sol bölüme bir kırmızı nokta koyabilirsiniz. Böylece tekrar toplarken bir sıkıntı yaşamassınız.

Notebook Ekran floresanı reflektörden söküldü.

Eğer notebook ekran floresanında bulunan kablo girişlerine ulaşmak istiyorsanız ilk olarak burada bulunan plastik koruyucuları çıkarmanız gerekecektir. Notebook ekran floresanına elinizle dokunmasanız iyi olur. Plastik eldiven kullanabilirsiniz.

 

Uçlarda bulunan kablolar lehim ile notebook ekran floresanına tutturulmuşlardır. Bunlara ulaşmak istiyorsanız ilk olarak üzerindeki yalıtkan siyah plastiği sökmeniz gerekmektedir. Daha sonra lehimi söküp kabloları yeni lcd ekran floresanına lehimleyebilirsiniz.

 

Yeni lcd ekran floresanını ekranı toplamadan önce çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. LCD ekran floresanını invertöre bağlayın ve laptopı çalıştırın, ekran floresanı yanacaktır. Bazı notebooklarda ekran floresanı ekran data kablosu takılmadan yanmıyor. Bu tür durumlarda taktığınız yeni ekran floresanını deneyebilmek için tüm ekranı tekrar toplamanız gerekmektedir.

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir