Konu: Laptop Tuşu Nasıl Takılır? (Çıkan yada Kopan Laptop Klavye Tuş Tamiri)

Bozuk Klavye Tusu Tamir, Dizustu Klavye Tusu Takma, Laptop Klavye Tusu Cikti, Laptop Klavye Tusu Takma, Laptop Tusu Cikti, Laptop Tusu Takma, Notebook Klavye Tusu Takma, Notebook Tusu Takma,

Dizüstü bilgisayar klavyesinden çıkmış bir tuş ve bunu yerine tekrar nasıl takacağınızı bilmiyorsunuz! Endişelenmeyin. Çoğu notebook modelinde bunu kolayca halledebilirsiniz ve bu tür sorunlar için laptobınızın klavye takımını değiştirmenize gerek yoktur.

Bu işlem için genel bir çözüm yolu yoktur çünkü tüm klavyeler birbirinden farklıdır. Ama burada bu soruna genel olarak nasıl halledeceğinizi göstereceğiz.

1.Durum

Tuş ve onu tutan bağlaç klavyeden çıkmış ve siz bunu yerlerine tekrar nasıl takacağınızı bilmiyorsunuz.

Klavyede halen takılı olan bir tuşu dikkatlice sökünüz.

Çıkarttığınız tuşun bağlaçlarına dikkatlice göz atınız. 4 noktadan klavyeye tutunduğunu göreceksiniz.

.

Çıkarttığınız tuşta bağlacı nasıl klavyeye tutturulduğunu gördünüz ve anladınız. Çalışan tuşu tekrar yerine takabilirsiniz.

Bağlacı gördüğünüz üzere klavyedeki yerine dikkatlice oturtunuz.

Daha sonra üstüne çıkan tuşu dikkatlice yerleştiriniz.

2.Durum Klavyenizden bir tuş çıktı. Siz onu veya bağlacını kaybettiniz. Telaşlanmayın. Çıkma klavyelerden birinde rahatça aradığınız tuşu bulabilirsiniz. Bulduktan sonra 1.Durum daki gibi sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Space Tuşunu Yerine oturtma :

Space tuşları diğer tuşlardan biraz farklı bağlanmıştır klavyelere.

Space metal bir bağlaç yardımı ile klavyeye tutturulmuştur(çoğu laptop klavyesinde de böyledir). Bağlacı space tuşundan bir tornavida yardımı ile dikkatlice ayırın.

Bağlacı aşağıdaki resimdeki gibi klavyedeki yerine dikkatlice oturtun. Bağlacı klavyedeki küçük bağlaç yerlerine dikkatlice oturtmalısınız.

Daha sonra space tuşunu yavaşca yerine koyup dikkatlice yerine oturuncaya kadar bastırınız.

İşte bu kadar! Space tuşu yerine tekrar oturtuldu ve eskisi gibi sapasağlam gözüküyor. Sorununuz hala çözülmediyse yeni bir space tuşu bulup eskisiyle değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kırılmış bir tuş için başka bir çözüm yöntemi

Aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi U tuşu yerinde yok. Bağlacı ve plastik slikonuda kayıp. Haydi bu sorunu geçici olarak yeni bir U tuşu almadan nasıl çözeceğimize göz atalım. Klavyeyi U tuşsuz kullanmak sağ alt tuşunun yanındaki menü tuşu olmadan kullanmaktan daha zordur. Bu tuş genelde fazla kullanılmaz ve bu yazıda da bu tuşu U harfinin yerine nasıl kullanılacağını göstereceğiz.

Menü tuşunu yerinden dikkatlice sökünüz.

Bağlacı sökünüz. Bağlaç bir taraftan 2 noktadan klavyeye tutturulmaktadır. Eğer siz bir tarafı sökerseniz diğer taraf otomatik olarak çıkacaktır.

Silikon plastik klavyeye yapıştırılmıştır. Bir çakı veya bıçak yardımı ile dikkatle klavyeden yavaş yavaş sökünüz. Bu işlem sırasında yeterince dikkatli olamazsanız bozuk tuş sayınıza bir yenisini ekleyebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Silikon plastik dikkatlice söküldü.

Şimdi sıra silikon plastiğe klavyeye tutturulmasına yetecek kadar yeni bir yapıştırıcı eklemeye geldi.

Şimdi sıra Silikon Plastiği klavyedeki U harfinin yerinin tam ortasına koymaya geldi. Bu işlemide dikkatlice yerine getiriniz. Doğru bir şekilde silikon plastiği yerine oturttuktan sonra kuruması için bir süre bekleyiniz.

Plastik silikon kuruduktan sonra bağlacı yerine dikkatlice oturtunuz.

Bağlaç klavyeye tutturulduktan sonra tuşu yerine dikkatlice oturtup bağlaca tutturuluna kadar dikkatlice ve yavaşca bastırınız.

Evet U tuşumuz şimdi kullanıma hazırdır.

Dilerseniz üstüne isporto kalemi ile U harfi yazabilirsiniz. Kolay gelsin…

Bozuk Klavye Tusu Tamir, Dizustu Klavye Tusu Takma, Laptop Klavye Tusu Cikti, Laptop Klavye Tusu Takma, Laptop Tusu Cikti, Laptop Tusu Takma, Notebook Klavye Tusu Takma, Notebook Tusu Takma,

Categories:

Tags:

10 Responses

 1. benim casper nivara nın tuşları hepsi kırıldı plastikleriyle beraber ben kople değiştirmek istiyorum nasıl değiştiririm yardımcı ola bilirmisiniz bana

  • F12

   1- Microsoft Wordde kaydet penceresini açar.
   2- SHIFT + F12 word dosyası olarak kaydetmeyi sağlar.
   3- Firebug’u açar.
   4- Bilgisayar açılırken basılırsa(bazı modellerde) BIOS’a girmenizi sağlar.

 2. 0001740259 serı numaralı casper laptobumun c tusu ve v tusu baglacıyla beraber kırılmıstır bunun için fiyat alabılırmıyım…

 3. notebook modelim casper nirvana b970-4k35v-s KLAVYEMİN Ç Tuşu ve altındaki beyaz plastik aksamını oğlum sökmüş. ve alttaki plastik aksamdaki tırnaklardan 2 si kırılmış. yerine takayım diye uğraşırken de biraz da ben tuş aksamına zarar verdim sanırım. ç tuşu ve onu board a tutturacak plastik beyaz aksam ne kadara gelir, beni bilgilendirirseniz sevinirim. cddavetiye@hotmail.com , 05357637787

  • merhaba; hüseyin bey bu konu ile ilgili bizimle irtibata geçerseniz yardımcı olunacaktır
   0212 435 37 00

 4. 0001609115 serinumaralı casper laptopumun i harfi ve beyaz plastik parçaları kırılmıştır.bu parçayı nasıl bulabilirim?

  • Merhaba; çağla hanım bizimle irtibata geçerseniz konu ile ilgili yardımcı olunacaktır 0 212 435 37 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir